неділя, 1 лютого 2015 р.

Скільки, що і як читають українці?

Марія Демчевська 

Скільки, що і як читають українці сьогодні? Ці питання цікавлять чи мали би цікавити всіх, хто хоч якимось чином дотичний до книжкової справи та створення видавничого продукту. Чи можуть відповіді на них допомогти розвиватися суспільству чи національній видавничій справі — це вже питання інше, та нам відомо, що попит формує пропозицію, тож прислухатися до них, мабуть, таки варто.За інформацією компанії Research & Branding Group, всього читає 50% українців. Щодня або кілька разів на тиждень читають 45% із цих 50%. За останній рік 40% із тих, хто читає, прочитали до п’яти книжок, 25% — до десяти, 16% — до двадцяти одиниць, до сорока книжок — 8% і більше, ніж сорок читає 7% українців.

В журналі “Країна” було опубліковано статтю із статистикою: що читають українці. За даними публікації, найбільший відсоток українців, що читають книжки, обирають дитячу художню літературу (14%). Друге місце займають історично-пригодницькі романи — їх полюбляють 11% читачів. 9% віддають перевагу прикладній літературі, 8% — сучасним любовним романам, 7% — сучасним детективам. Лише 6% читацького населення України цікавляться науково-популярною літературою та класикою до XX століття. Фантастику, містику та жахи читають 5% українців, так само, як і енциклопедії і довідники. На останньому місці (менше 1% населення) — релігійна та інша література. 
Дослідили також і те, кого із сучасних письменників найбільше читають українці. Першу позицію займає Ліна Костенко — її читають 24% населення. Василя Шкляра полюбляє 6%, Ірену Карпу та Марію Матіос — 4%, Юрія Андруховича — 3%. Оксану Забужко, Сергія Жадана, Марію та Сергія Дяченків, Валерія Шевчука, Любка Дереша читають 2% українців. Юрія Винничука, Ірен Роздобудько — 1%, а Андрія Кокотюху — менше 1 %. 
Цікаву книговидавничу статистику у вигляді інфографіки подає сайт Openstudy. Було підраховано, що на середньостатистичну зарплатню українець може собі дозволити лише 12 книг “Код да Вінчі” Дена Брауна, в той час, як американець на свою — аж 391 примірник цього ж видання. В місяць ми можемо купити 20 Біблій (американці — 169) або ж 5 Книг рекордів Гіннеса (в Штатах — 230), або 31 примірник видання “Володар кілець” Дж. Р. Р. Толкієна (283 в США), чи 64 книги “Шоколадна фабрика” Роальда Дала (американці можуть купити аж 560 штук). 
Щодо способу читання, то за даними Асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів, стало відомо: лише 10% населення України, що читає книжки, користуються електронними виданнями, 2% слухають книги у аудіоформаті, всі інші читачі віддають перевагу класичним паперовим виданням. 
Можливо, картина читання в Україні за останній рік й не видається цілком позитивною, але маємо, що маємо. Так, у нас невисокий відсоток людей, що знаходять час для читання, але разом з тим ми бачимо й причину цього (одну з багатьох!) — купівельну неспроможність. Виходячи з того, що, скільки і як в Україні читається, можна спрогнозувати подальший рух у сфері книговидання і розставити орієнтири на шляху виготовлення і розповсюдження книг. 

http://knyhobachennia.com/

Немає коментарів :

Дописати коментар