понеділок, 7 листопада 2016 р.

7 причин, чому потрібно читати книжки

Якщо вам хочеться завжди почуватись добре, підвищити рівень інтелекту, покращити пам’ять та розвинути гнучкість мислення, знайдіть час для читання — саме воно сприяє цьому. А якщо не знаєте, яку книгу обрати, читайте далі, адже ми рекомендуємо лише найкраще!
Читання — це не тільки прекрасний спосіб проведення дозвілля, а й відмінний інструмент для підтримки фізичного і психічного здоров’я. 
Тому сьогодні пропонуємо ознайомитись із його перевагами.

1. Читання підвищує рівень емпатії

Згідно із деякими дослідженнями, художня література допомагає людям розвивати почуття співпереживання. Більшість розповідей, телевізійних шоу і навіть деякі відеоігри підвищують рівень співчуття до інших людей, робить їх більш чуйними. 

2. Розвиває гнучкість мислення

Твір, який змушує читача думати глибше, може підвищити гнучкість мислення. Віршовані тексти містять величезну кількість метафор і алегорій. Це змушує читачів бути більш уважними до деталей і сенсів, які автор вкладає в певні слова.
Люди, які читають поетичні тексти, звикають переосмислювати слова, звертати увагу на дрібниці. Читаючи поезію, ми можемо навчитися краще висловлювати свої думки, аналізувати людську поведінку, адаптуватися під обставини та більш осмислено шукати вирішення проблем.

3. Підвищує рівень креативності

Процес читання часто пов’язують з підвищенням рівня креативності. Вважається, що люди, які читають художню літературу регулярно, менш консервативні і не відчувають себе ніяково через двозначність. Вони більш творчі і вільні.
Неоднозначна природа белетристики спонукає людей приймати нетипові рішення і дивитися на ситуацію під іншим кутом. У цьому і криється ключ до креативності. 
Коли ми розглядаємо різні варіанти розвитку однієї і тієї ж ситуації, нам легше побачити нові можливості.

4. Поліпшує роботу мозку

Під час одного із досліджень вчені просканували мозок учасників експерименту до, під час та через 5 днів після прочитання роману, і помітили певні неврологічні зміни.
Незалежно від того, яку літературу ми читаємо, доведено, що після прочитання книги у людини протягом декількох днів підвищується рівень інтелекту.

5. Читання допомагає боротись із упередженнями

Вивчаючи світ інших людей, ми здатні позбутись деяких упереджень.
Наприклад, було проведено дослідження, після якого з'ясувалося, що діти, які виросли на історіях про чарівника Гаррі Поттера, більш лояльно ставляться до іммігрантів, біженців та гомосексуалістів. Протягом всієї розповіді Гаррі Поттер і його друзі вчать читачів терпимості та толерантності.

6. Сприяє профілактиці старечої деменції

Читання стимулює роботу мозку, допомагаючи йому залишатися в гарній формі аж до похилого віку. Якщо читати досить регулярно протягом усього життя, то є ймовірність знизити ризик втрати пам’яті і частково запобігти зниженню концентрації уваги.
Згідно з дослідженнями, люди, які в похилому віці приділяли час читанню, були на 32% менше схильні до зниження розумових здібностей. 

7. Збільшує тривалість життя

Читання книг продовжує життя. Згідно з останніми дослідженнями, тривалість життя людей, які захоплюються читанням, в середньому на два-три роки більша, ніж у тих, хто нічого не читає. Тому, щоб прожити довше, потрібно виділяти на читання приблизно 30 хв в день.
Отож, якщо вам хочеться мати хорошу пам’ять не лише зараз, але і в далекому майбутньому, розвинути уяву та прожити довге життя, просто почніть читати. А якщо не знаєте, з чого почати, рекомендуємо вам ознайомитись із найкращими світовими бестселерами, які перекладені українською мовою, та найкращими книгами цього року від українських авторів. 
7 Ways Reading Enhances Both Mind And Body
За матеріалами mizky.com

неділя, 16 жовтня 2016 р.

ЧОМУ НАШЕ МАЙБУТНЄ зАЛЕЖИТЬ ВІД ЧИТАННЯ


Видатний англійський письменник Ніл Гейман прочитав чудову лекцію, яку варто порадити усім, хто не розуміє навіщо читати художню літературу та яка від цього користь. Ось деякі тези з цієї натхненної промови.
 

Людям важливо пояснювати, на чиєму вони боці та чому, а також наскільки вони упереджені. Я хочу поговорити з вами про читання. Про те, що читання художньої літератури, читання для задоволення є однією з найважливіших речей у житті людини.

Я, очевидно, дуже упереджений, адже я - письменник, автор художніх текстів. Я пишу і для дітей, і для дорослих. Уже близько 30 років я заробляю собі на життя за допомогою слів. Безсумнівно, я зацікавлений у тому, щоби люди читали, особливо художню літературу, щоби існували бібліотеки та бібліотекарі, а також місця, де можна читати.

Тому я упереджений як письменник. Але ще більш упереджений як читач.
 

Одного разу я був у Нью-Йорку і почув розмову про будівництво приватних в'язниць - це індустрія, що стрімко розвивається в Америці. Тюремна галузь повинна планувати свій майбутній ріст - скільки камер їм знадобиться? Скільки ув'язнених буде через 15 років? І вони виявили, що можуть передбачити все це дуже легко, використовуючи найпростіший алгоритм, заснований на опитуванні про те, який відсоток 10 і 11-річних не вміє читати.

В цьому немає прямої залежності. Не можна сказати, що в освіченому суспільстві немає злочинності. Але взаємозв'язок між факторами все ж є. Я думаю, що найпростіші з цих зв'язків походять з очевидного.
Освічені люди читають художню літературу.
У художньої літератури є два призначення.
 

По-перше, вона відкриває вам залежність від читання. Жага дізнатися, що ж відбудеться далі, бажання перегорнути сторінку, необхідність продовжувати, навіть якщо буде важко, тому що хтось потрапив у біду, і ти повинен дізнатися, чим це все скінчиться... в цьому є справжній драйв. Це дозволяє вивчити нові слова, думати по-іншому, продовжувати рухатися вперед. Усвідомлювати, що читання саме собою є насолодою. Одного разу зрозумівши це, ви будете читати постійно.

Найпростіший спосіб виховати грамотних дітей - навчити їх читати і показати, що це - приємна розвага. Знайдіть книги, які їм подобаються, дайте їм доступ до них, дозвольте їм прочитати їх.
Не існує поганих дитячих авторів, якщо діти хочуть їх читати і шукають їх книги. Всі діти різні. Вони знаходять потрібні історії і стають їх частиною. Банальна, стандартна ідея не є такою для них. Адже дитина відкриває її для себе вперше. Не відсторонюйте дітей від читання лише тому, що вам здається, наче вони читають неправильні речі.  

По-друге, художня література породжує емпатію. Коли ви дивитеся телепередачу або фільм, ви бачите речі, які відбуваються з іншими людьми. Художня проза - це щось, що ви створюєте самі з 33 літер і кількох знаків пунктуації. І тільки ви, використовуючи свою уяву, створюєте світ, заселяєте його і дивитесь навколо чужими очима. Ви починаєте відчувати речі, відвідувати місця і світи, про які б і не дізналися. Ви усвідомлюєте, що зовнішній світ - це теж ви. Ви стаєте кимось іншим, і коли настає час повернутись у свою реальність, щось всередині у вас змінюється назавжди.
 

Емпатія - це інструмент, який збирає людей разом і дозволяє вести себе не як самозакохані самітники.
Ви знаходите в книжках дещо життєво важливе для існування в цьому світі: світові не обов'язково бути саме таким. Все може змінитися.  
У 2007 році я був у Китаї, на першому схваленому партією конвенті з наукової фантастики і фентезі. Я запитав офіційного представника влади: чому? Адже НФ не схвалювали досить довго. Що змінилося?
Все просто, сказав він. Китайці створюють чудові речі, якщо їм приносять схему. Але вони нічого не покращують і не вигадують самі. Тому їх делегація поїхала до США, відвідала Apple, Microsoft, Google і розпитала людей, які створюють майбутнє вже сьогодні, про них самих. Виявилось, що всі вони читали наукову фантастику, коли були хлопчиками і дівчатками.
 

Література може показати вам інший світ. Вона може відвести вас туди, де ви ніколи не були. Один раз відвідавши ці дивовижні світи, ви ніколи не зможете бути повністю задоволені оточенням, в якому виросли. Невдоволення - це хороша річ. Невдоволені люди можуть змінювати і покращувати все навколо, робити світ кращим, робити його іншими.

Інший спосіб зруйнувати дитячу любов до читання - це, звичайно, переконатися, що поруч немає книг. І немає місць, де діти могли б почитати. Мені пощастило. Коли я ріс, у мене була чудова районна бібліотека.

Бібліотеки - це свобода. Свобода читати, свобода спілкуватися.
 

Це освіта (яка не закінчується в той день, коли ми покидаємо школу чи університет), це дозвілля, це притулок і доступ до інформації.

Я думаю, що тут вся справа в природі інформації. Інформація має ціну, а правильна інформація - безцінна. Протягом всієї історії людства ми жили в інформаційному голоді. В останні роки ми підійшли до перенасичення інформацією. Ерік Шмідт з Google розповідає, що зараз кожні два дні людська раса створює стільки інформації, скільки ми створили від початку нашої цивілізації до 2003 року. Це близько п'яти ексабайт інформації в день, якщо ви полюбляєте цифри. Зараз завдання полягає не в тому, щоби знайти рідкісну квітку в пустелі, а в тому, щоб розшукати конкретну рослину в джунглях. Нам потрібна допомога в навігації, щоб знайти те, що нам дійсно потрібно.

Бібліотеки - це місця, куди люди приходять за інформацією. Книги - це тільки верхівка інформаційного айсберга. Бібліотекарі можуть вільно і легально забезпечити вас цим безцінним ресурсом. Сьогодні більше дітей, ніж будь-коли раніше, беруть книги з бібліотек, і це різні книги - паперові, електронні, аудіокниги. Але бібліотеки – це також місця, де люди, у яких немає комп'ютера або доступу до інтернету, можуть вийти в мережу. Це надзвичайно важливо в часи, коли ми шукаємо роботу, розсилаємо резюме, оформляємо пенсію. Бібліотекарі можуть допомогти цим людям орієнтуватися у світі.
 

Бібліотеки - це ворота в майбутнє. Тому дуже шкода, що по всьому світу місцева влада розглядає закриття бібліотек як легкий спосіб зберегти гроші, не розуміючи, що вони обкрадають майбутнє, аби заплатити сьогодні. Вони закривають ворота, які повинні бути відкриті.

Книги - це спосіб спілкуватися з мертвими, вчитися у тих, кого більше немає з нами. Людство створило себе, розвивалося, породило знання, які можна розвивати, а не просто запам'ятовувати. Є казки – старіші, ніж безліч країн, які значно пережили культури і стіни, в яких їх вперше розповіли.

Необхідно підтримувати бібліотеки. Використовувати їх, заохочувати інших користуватися ними, протестувати проти їх закриття.

Якщо ви не цінуєте бібліотеки, значить, ви не цінуєте інформацію, культуру та мудрість.
 

Ви заглушуєте голоси минулого і шкодите майбутньому.

Ми повинні читати вголос нашим дітям. Читати їм те, що їх радує. Читайте їм історії, від яких ми вже втомилися. Говоріть різними голосами, зацікавлюйте їх і не припиняйте читати тільки тому, що вони самі навчилися це робити. Зробіть читання вголос моментом єднання, коли ніхто не витріщається в телефони, а спокуси світу відкладені кудись подалі.

Ми повинні користуватися мовою. Розвиватися, дізнаватися, що означають нові слова і як їх застосовувати, спілкуватися зрозуміло, говорити те, що маємо на увазі. Ми не повинні намагатися заморозити мову, прикидатися, що це мертва річ, яку потрібно шанувати.

Письменники, особливо дитячі, мають зобов'язання перед читачами. Ми повинні писати правдиві речі, що особливо важливо, коли ми складаємо історії про неіснуючих людей чи місця, де не бували, розуміти, що істина - це не те, що трапилося насправді, а те, що пояснює нам, хто ми такі. Зрештою, література - це правдива брехня. Ми повинні не втомлювати наших читачів, а робити так, щоб вони самі захотіли перевернути наступну сторінку.
 
 
Один з кращих засобів для тих, хто читає без особливого бажання, - історія, від якої вони не зможуть відірватися.
Ми повинні говорити нашим читачам правду, озброювати їх, захищати і передавати ту мудрість, яку встигли почерпнути з нашого недовгого перебування в цьому зеленому світі. Ми не повинні проповідувати, читати лекції, запихати готові істини в голови наших читачів, як птахи годують своїх пташенят попередньо розжованими черв'яками. І ми не повинні ніколи, ні за що у світі, ні за яких обставин писати для дітей те, що нам би не хотілося прочитати самим.

Всі ми - дорослі та діти, письменники і читачі - повинні мріяти. Ми повинні вигадувати. Легко прикидатися, що ніхто нічого не може змінити, що ми живемо в світі, де суспільство величезне, а особистість - менша ніж ніщо, атом в стіні, зернятко на рисовому полі. Але правда полягає в тому, що особистості змінюють світ знову і знову, створюють майбутнє, роблять це, уявляючи, що все може бути іншим.

Озирніться. Я серйозно. Зупиніться на мить і подивіться на приміщення, в якому ви перебуваєте. Я хочу показати щось настільки очевидне, що про це всі вже забули. Все, що ви бачите, включно зі стінами, було в якийсь момент придумане. Хтось вирішив, що набагато легше буде сидіти на стільці, ніж на землі, і вигадав стілець. Комусь довелося придумати спосіб, щоб я міг говорити з усіма вами в Лондоні прямо зараз, без ризику змокнути. Ця кімната і всі речі в ній, в будівлі, в цьому місті існують тому, що знову і знову люди щось вигадують.
 

Ми повинні робити речі прекрасними. Не робити світ гіршим, ніж він був до нас, не спустошувати океани, не передавати наші проблеми наступним поколінням. Ми повинні прибирати за собою, і не залишати наших дітей у світі, який так нерозумно зіпсували, обікрали і знівечили.

Одного разу Альберта Ейнштейна запитали, як ми можемо зробити наших дітей розумнішими. Його відповідь була простою й мудрою: "Якщо ви хочете, щоб ваші діти були розумними, читайте їм казки. Якщо ви хочете, щоб вони були ще розумнішими, читайте їм ще більше казок." Він розумів цінність читання та уяви. Я сподіваюся, ми зможемо передати нашим дітям світ, де вони будуть читати, де вони будуть уявляти і розуміти.

четвер, 1 вересня 2016 р.


«Бібліотек@ : сучасна, креативна, твоя!»


З святом, педагоги, учні, батьки... Знову ранок першого вересневого дня повниться мелодійними звуками шкільного дзвоника. Знову вулиці міст і сіл розквітають від дитячого щебету, юнацьких посмішок та чарівної хуртовини осінніх айстр. Ностальгічні погляди дорослих, душевний щем, смуток і радість – переплелися разом. Це наш край, наша держава зустрічають День знань - справжнє всенародне свято мудрості, доброти і людяності...


Над рікою тумани сиві. Перше вересня на порі. Діти в школу — такі красиві! Йдуть учитися школярі. В вишиванках чарівних діти, Ніби квітами зацвіли. І в руках у них квіти, квіти… В світ науки вони прийшли. То ж нехай вам здоров’я буде, Успіх, радість, ясні літа. Щастя, світло і мир повсюди, І наука — завжди свята. Хай вам легко усе вдається, До мети, до зірок дійти. Хай вам сонце ясне сміється І відкриються всі світи. Будьте завжди щасливі, діти, Йдіть до власного майбуття. А щоб гарно у світі жити, Вчитись треба усе життя.
Надія Красоткіна

понеділок, 13 червня 2016 р.

Що читати сучасним дітям і підліткам: рекомендовані читацькі списки
Автор: БараБука


Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва уклав рекомендовані читацькі списки для дітей і підлітків. До списків увійшли класичні й сучасні твори зарубіжних та українських письменників, які, на думку експертів, є актуальними й цікавими для сучасних школярів.

Рекомендований список книжок зарубіжних письменників для дітей

Класика (для дітей)

  1. Андерсен Ганс-Крістіан. Казки.
  2. Баррі Джеймс Метью. Пітер Пен. Пітер Пен і Венді.
  3. Бернет Френсіс. Таємний сад. Маленький лорд Фонтлерой. Маленька принцеса.
  4. Ґелліко Пол. Томасіна.
  5. Дал Роальд. Матильда. Чарлі і шоколадна фабрика. ВДВ.
  6. Екгольм Ян Улоф. Людвігові хитрому – ура! ура! ура!
  7. Енде Міхаель. Нескінченна історія. Момо.
  8. Кестнер Еріх. Еміль та детективи. Крихта та Антон. Летючий клас.
  9. Кіплінг Редьярд. Книга джунглів.
  10. Крюс Джеймс. Тім Талер, або Проданий сміх. Флорентіна.
  11. Ліндґрен Астрід. Пеппі Довгапанчоха. Брати Лев’яче серце. Міо, мій Міо.
  12. Льюїс Клайв Стейплз. Хроніки Нарнії.
  13. Маар Пауль. Пан Белло і блакитне диво. Що не день, то субота. Китобус. або Нові цятки для Суботика.
  14. Монтгомері Люсі Мод. Емілі виростає (трилогія «Емілі з Місячного Серпа»).
  15. Нестлінгер Крістіне. Обзивають мене мурахоїдом. Конрад, або Дитина з бляшанки.
  16. Портер Елеанор. Полліанна.
  17. Пройслер Отфрід. Маленький Водяник. Маленька Баба-Яга. Крабат. Лісовий розбійник.
  18. Твен Марк. Пригоди Гекельбіррі Фінна.
  19. Шпірі Йоганна. Гайді.
  20. Янсон Туве. Серія книжок про Муммі тролів.

Сучасна література (для дітей)

  1. Вайброу Іан. Серія книжок про Малого Вовчика.
  2. Вельш Ренате. Вампірятко.
  3. Віґдіс Йорт. Йорґен + Анна = любов.
  4. Вілсон Джаклін. Історія Трейсі Бікер. Дитина-валіза.
  5. Гаґеруп Ганна, Гаґеруп Клаус. У страху великі очі.
  6. Гаґеруп Клаус. Серія книжок про Маркуса.
  7. Гауген Турмуд. Цепелін.
  8. Гольбайни Вольфґанґ і Гайке. Казковий місяць.
  9. Кебот Меґ. Щоденники принцеси.
  10. Манкель Геннінґ. Кіт, що любив дощ.
  11. Парр Марія. Вафельне серце. Тоня Гліммердал.
  12. Пекарська Малгожата-Кароліна. Клас пані Чайки.
  13. Рідел Кріс, Стюарт Пол. У нетрях Темнолісу (серія «Легенди світокраю»).
  14. Робінсон Барбара. Найкраща у світі різдвяна вистава.
  15. Скоттон Роб. Кіт на ім’я Сплетт. Вдячний Сплетт. Баранчик Рассел і Різдвяне диво.
  16. Старк Ульф. Мій друг Персі, Бофало Біл і я.
  17. Стронґ Джеремі. Кімнатні пірати. Розшукується ракета на чотирьох лапах. Гармидер у школі. Канікули з близнятами.
  18. Функе Корнелія. Іграїна Безстрашна.
  19. Шведер Оса Ганн. Сни шовкопряда.

Класика (для підлітків)

  1. Бредбері Рей. Марсіанські хроніки.
  2. Верн Жуль. П’ятнадцятирічний капітан.
  3. Гіні Шеймас. Збірка «Відкритий ґрунт».
  4. Кулідж Сьюзен. Невгамовна Кейті в школі.
  5. Лі Гарпер. Убити пересмішника.
  6. Лондон Джек. Мартін Іден.
  7. Монтгомері Люсі Мод. Серія книжок про Енн Ширлі.
  8. Нестлінґер Крістіне. Маргаритко, моя Квітко.
  9. О’Генрі. Дари Волхвів.
  10. Олкот Луїза Мей. Маленькі жінки.
  11. Пірс Філіппа. Том і опівнічний сад.
  12. Толкін Джон Р.Р. Гобіт. Володар Перснів.
  13. Урсула Ле Гуїн. Чарівник Земномор’я.

Сучасна література (для підлітків)

  1. Акунін Борис. Серія про пригоди Ераста Фандоріна.
  2. Бойє Кірстен. Скогландія.
  3. Браун Ден. Точка обману.
  4. Гаґеруп Клаус. Золота Вежа.
  5. Ґейман Ніл. Океан у кінці дороги.
  6. Ґрін Саллі. Напівлихий.
  7. Гутовська-Адамчик Малгожата. Дівчата з 13-ї вулиці.
  8. Ґордер Юстейн. У дзеркалі, у загадці.
  9. Джонс Діана Вінн. Мандрівний замок Хаула.
  10. Коельйо Пауло. Алхімік.
  11. Колфер Йоун. Список бажань.
  12. Космовська Барабара. Буба. Буба: мертвий сезон. Позолочена рибка.
  13. Люнд Ева-Марія. Викрадач ангелів.
  14. Марк Леві. А якщо це правда?
  15. Паланік Чак. Колискова.
  16. Пулман Філіп. Північне сяйво (трилогія «Темні матерії»)
  17. Ріггз Ренсом. Будинок дивних дітей.
  18. Ролінґ Джоан. Серія книжок про Гаррі Поттера.
  19. Сабітова Діна. Три твої імені.
  20. Сігел Ерік. Історія одного кохання.
  21. Таль Ліллі. Мімус.
  22. Таунсенд Сью. Таємний щоденник Адріана Моула.
  23. Трайбер Юта. Синє озеро сьогодні зелене.
  24. Фоер Джонатан. Надзвичайно гучно і неймовірно близько.
  25. Функе Корнелія. Чорнильна трилогія. Відчайдух
  26. Шефер Бодо. Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей.
  27. Шмітт Ерік-Емануель. Оскар і Рожева Пані.
  28. Яґелло Йоанна. Кава з кардамоном. Шоколад із Чилі.
Читайте також: Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва – Міністерству освіти і науки України


Рекомендований список книжок українських письменників для дітей та підлітків

Класика (для дітей)

  1. Андієвська Емма. Казки Емми Андієвської. Проза
  2. Білоус Дмитро. Диво калинове. Поезія
  3. Васильченко Степан. Приблуда Проза
  4. Винниченко Володимир. Федько-халамидник. Кумедія з Костем. Проза
  5. Вінграновський Микола. Сіроманець. Проза
  6. Гуцало Євген. Лелеченя. Проза
  7. Калинець Ігор. Вертеп маленького хлопчика. Проза
  8. Костенко Ліна. Бузиновий цар.
  9. Королів-Старий Василь. «Нечиста сила», «Хуха-Моховинка», «Потерчата». Проза
  10. Коцюбинський Михайло. Ялинка. Харитя. Маленький грішник. Проза
  11. Лепкий Богдан. Казка мойого життя. Проза
  12. Леся Українка. Біда навчить. Поетична казка
  13. Нестайко Всеволод. Незвичайні пригоди в Лісовій школі. В країні Сонячних зайчиків. Тореадори з Васюківки. Проза
  14. Павличко Дмитро. Золоторогий олень. Поетична казка
  15. Пчілка Олена. Сосонка. Рафаелеві янголята. Проза
  16. Франко Іван. Коли ще звірі говорили. Лис Микита. Малий Мирон. Красне писання. Олівець. Проза
  17. Шевчук Валерій. Панна квітів: Казки. Проза

Сучасна література (для дітей)

  1. Андрусяк Іван. М’яке та пухнасте. Поезія
  2. Бачинський Андрій. Неймовірні пригоди Остапа і Даринки, Канікули Остапа і Даринки. Проза
  3. Воронина Леся. Прибулець з країни Нямликів. Таємне товариство боягузів. Таємне товариство брехунів. Суперагент 000. Таємниця золотого кенгуру. Проза
  4. Григорів Михайло. Зелена квітка тиші. Поезія
  5. Дерманський Олександр. Серія книжок про Чудове Чудовисько. Король Буків або Таємниця Смарагдової книги. Проза
  6. Кирпа Галина. Місяць у колисці. Поезія
  7. Кокотюха Андрій. Таємниця козацького скарбу. Таємниця козацького човна. Проза
  8. Малик ГалинаНезвичайні пригоди Алі в Країні Недоладії. Проза
  9. Матіяш Богдана. Казки Різдва. Проза
  10. Мензатюк Зірка. Таємниця козацької шаблі. Київські казки. Проза
  11. Мовчун Леся. Арфа для павучка. Проза
  12. Гаврош Олександр. Пригоди тричі славного розбійника Пинті. Розбійник Пинтя у Заклятому місті. Проза
  13. Гридін Сергій. Федько, прибулець з Інтернету; Федько у віртуальному місті. Федько у пошуках Чупакабри. Проза
  14. Качан Анатолій. Листи з осіннього саду. Поезія
  15. Пагутяк Галина. Лялечка і Мацько. Втеча звірівабо Новий бестіарій. Проза
  16. Прохаськи Тарас і Мар’яна. Хто зробить сніг? Куди зникло море? Проза
  17. Рутківський Володимир. Ганнуся. Проза
  18. Ткачук ГалинаВечірні крамниці вулиці Волоської. Проза
  19. Читай Володимир. Історії Чарівного Лісу. Проза
  20. Книжки серії «Життя видатних дітей». Проза

Класика (для підлітків)

  1. Бічуя Ніна. Шпага Славка Беркути.
  2. Близнець Віктор. Звук павутинки. Проза
  3. Вільде Ірина. Метелики на шпильках. Повнолітні діти. Проза
  4. Гуцало Євген. Олень-Август. Проза
  5. Дімаров Анатолій. На коні й під конем. Проза
  6. Довженко Олександр. Зачарована Десна. Проза
  7. Запаренко Панас. Дума про дитинство. Проза
  8. Королів-Старий Василь. Чмелик. Проза
  9. Малик Володимир. Таємний посол. Проза
  10. Стефаник Василь. Моє слово. Проза
  11. Тютюнник Григір. Облога. Климко. Вогник далеко в степу. Дивак. Проза
  12. Чайковський Андрій. Сагайдачний. Проза

Сучасна література (для підлітків)

  1. Арєнєв ВолодимирБісова душа, або Заклятий скарб. Проза. Фантастика
  2. Бердт Валентин. Мій друг Юрко Циркуль. Проза
  3. Гридін СергійНе такий. Проза
  4. Думанська ОксанаШколярка з передмістя. Проза
  5. Дяченки Марина та Сергій. Ключ від Королівства. Проза. Фантастика
  6. Коктюха Андрій. Мисливці за привидами. Проза. Детектив
  7. Лущевська Оксана. Друзі за листуванням. Найкращі друзі. Інший дім. Проза
  8. Малик Галина. Абра&Кадабра. Злочинці з паралельного світу. Злочинці з паралельного світу – 2. Проза
  9. Матвієнко Костянтин. Гроза над Славутичем. Проза.
  10. Матіяш ДзвінкаДень сніговика. Проза
  11. Мензатюк ЗіркаЯк я руйнувала імперію. Проза
  12. Морозенко Марія. Іван Сірко – великий характерник. Іван Сірко, славетний кошовий. Проза
  13. Оксеник СергійЛісом, небом, водою (трилогія). Проза.
  14. Павленко МаринаПенталогія про Русалоньку із 7-В. Проза
  15. Пагутяк Галина. Королівство. Проза. Фантастика
  16. Роздобудько ІренАрсен. Проза
  17. Росич Олекса. Джовані Трапатоні. Проза
  18. Рутківський Володимир. Джури козака Швайки. Сторожова застава. Сині води. Потерчата. Проза
  19. Сайко Оксана. Кав’ярня на розі. Новенька та інші історії. Проза
  20. Штанко КатеринаДракони, вперед! Проза
  21. Збірка оповідань «Мама по скайпу». Проза
* До списку не включено твори, що ввійшли до кола дитячого та підліткового читання, але письменниками адресувалися широкій читацькій аудиторії (наприклад, Т. Шевченка «Кобзар», Ліни Костенко «Маруся Чурай» тощо).

111 книжок для читання в молодших класах
Автор: БараБука


МОН очолила новий міністр Лілія Гриневич, і її з-поміж низки започаткованих її командою реформ одна з найважливіших для нас, людей Книги, – розвантаження та оновлення програми «Літературне читання» в молодших класах. До обговорення яких може долучитися кожен на відритій платформі EdEra.

Наразі найбільші зауваги щодо читання в 2-4 класах стосуються текстів сумнівної актуальності у програмі. Застарілих за змістом та художньою мовою оповідань, віршів, безсистемно насмиканих звідусіль уривків, шматків та фрагментів.
Читайте також: БараБука радить найкращі родинні видання 2015 року
Сучасних дитячих письменників, якими насправді зачитуються діти за стінами школи, можна перерахувати на пальцях однієї руки. Перекладів сучасних творів, якими захоплюються діти всього світу, – немає взагалі.
Читайте також: Найкращі книжки для дітей і підлітків за версією «Рейтингу критика 2015»
Якщо дитину змушувати читати нецікаві книжки, вона навряд чи полюбить читання… Тож сьогодні ми всі маємо дуже важливу нагоду долучитися до реальних змін у шкільному читанні. БараБуки разом із колегами з «Рейтингу критика» склали власні рекомендації для читання в молодших класах. Добірка містить найкращі твори останніх років – як перекладні, так і сучасних українських авторів. Звертаємо увагу, що йдеться саме про доступні в нашій країні видання – ті, що виходили друком впродовж кількох останніх років.
Запрошуємо всіх до обґрунтованого обговорення позицій списку.
111книжок
  1. Оксана ЛущевськаПан Коцький, Міра і море/ Mr. Catsky, Mira and the Sea: білінгва. – К.: Братське, 2015 
  2.  Анна Хромова. Монетка / A Coin: білінгва. – К.: Братське, 2015 
  3. Іван Малкович. Золотий павучок. – К: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2009
  4. Дяченко М. Габріель і сталевий лісоруб. – Вінниця: Теза, 2005
  5. Володимир Свідзінський. Чудесна тростка. − К.: Грані-Т, 2011  
  6. Олександр Дерманський. Пригоди вужа Ониська. – Вінниця, Теза
  7. Мар’яна СавкаКазка про Старого Лева. – Львів: Видавництво Старого Лева  
  8. Леонід Сорока. Кишеньковий дракон. – К: Грані-Т  
  9. Іван Андрусяк. Кабан дикий – хвіст великий. – Київ: Грані-Т
  10. Лариса Ніцой. Страшне страховисько. – К: КСД
  11. Віктор Близнець. Женя і Синько.
  12. Валентина ВздульськаВертихвіст. – Київ: Грані-Т, 2012
  13. Тетяна ЩербаченкоБіла, Синя та інші. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2014
  14. Леся Воронина. Серія про “Агента 000”. – Вінниця: Теза
  15. Василь ГолобородькоВіршів повна рукавичка. – К: Грані-Т  
  16. Олена Мацьків. Країна Ніландія. – Львів: Свічадо, 2010
  17. Майк Йогансен. Оповідання для дітей.
  18. Іван Андрусяк. Стефа та її чакалка. – К.: Грані-Т
  19. Володимир Рутківський. Бухтик з тихого затону. – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2012.
  20. Олеся Мамчич. А на нас упав ананас. – К: Грані-Т  
  21. Марина Павленко. Миколчині історії. – К.: Грані-Т, 2008
  22. Роман СкибаБаламутинки. – Л: ВСЛ, 2011  
  23. Юрій Бедрик. Тьотя Бегемотя. – К: Грані-Т  
  24. Тетяна Щербаченко. Пуп землі, Або як Даринка світ рятувала. – К.: Грані-Т
  25. Оксана Лущевська. Золоте колесо року. – К: Смолоскип, 2011
  26. Галина МаликДилогія про Вуйка Йой. – Київ: Грані-Т
  27. Дмитро ЧередниченкоЧого Волошка запишалася. – Київ: Грані-Т, 2012
  28. Володимир Читай. Історії Чарівного лісу; Нові історії Чарівного лісу. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2014
  29. Роман СкибаКольоровинки. – Київ: Грані-Т, 2008.  
  30. Лущевська ОАвіа, пташиний диспетчер. – К: Грані-Т, 2015
  31. Мій маленький Київ: путівник для дітей. – Київ: Laurus, 2014
  32. Іван АндрусякСонячні дні домовичка Мелетія. – Київ: Час майстрів, 2014
  33. Галина Кирпа. Місяць у колисці. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2012.
  34. Оксана ЛущевськаПро кита. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2014  
  35. Сашко ДерманськийЦарство Яблукарство. – Вінниця: Теза, 2009
  36. Катя ШтанкоДракони, вперед! – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014.
  37. Тетяна ЩербаченкоЯк не заблукати в павутині: порадник з комп’ютерної грамоти. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2013
  38. Богдан Жолдак. Капосні капці. – К: Грані-Т
  39. Галина ТкачукВечірні крамниці вулиці Волоської. – Київ: Темпора, 2014.
  40. Марина ПавленкоПівтора бажання: казки з Ялосоветиної скрині – Київ: Грані-Т, 2007
  41. Прохасько Мар’яна, Прохасько ТарасХто зробить сніг? Куди зникло море? Як зрозуміти козу? – Львів: Видавництво Старого Лева
  42. Катерина Бабкіна . Гарбузовий рік. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2014
  43. Валя ВздульськаДаша Ракова. Подорож листа. Історія до свята Миколая. – К.: Братське, 2014.
  44. Сашко Дерманський. Танок Чугайстра. – Вінниця: Теза, 2008
  45. Зірка Мензатюк. Зварю тобі борщику. – Львів: Видавництво Старого Лева
  46. Володимир РутківськийСторожова застава. – К.:А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2012.
  47. Романа Романишин, Андрій ЛесівВійна, що змінила Рондо. – Львів:Видавництво Старого Лева, 2015
  48. Юрій Бедрик. Снюсь-нюсь-нюсь: вірші для дітей / Ілюстрації Аліни Віліщук. – Київ: Фонтан казок., 2015
  49. Мар’яна СавкаЮлія ПилипчатінаБосоніжки для стоніжки. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2015
  50. Сашко ДерманськийМаляка – принцеса Драконії. – В.: Теза, 2015.
  51. Василь Королів-Старий. Хуха Моховинка. – Київ, 2015.
  52. Сашко ДерманськийБигимоти не медмеді: вірші для дітей. – Київ: Фонтан казок, 2015. – 56 с.
  53. Галина ТкачукОксана БулаГойдалка під кленом / The Swing under the Maple Tree.– Київ: Братське, 2016
  54. Саша Кочубей. Сім нескладух Говорухи. – Київ: Фонтан казок , 2016
  55. Кузько Кузякін, Євгенія Доброва. Кожен може стати принцесою. – Харків: Віват/Pelikan, 2016.
  56. Катерина Бабкіна. Шапочка і кит: повість. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2015
  57. Євген Гуцало. Зайці в полі варять борщ. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2014
  58. Іван АндрусякСорокопуди, або Як Ліза і Стефа втекли з дому. – Київ: Час майстрів, 2015
  59. Софія Андрухович. Мар’яна Прохасько. Сузір’я курки. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2016
  60. Анджела Нанетті. Мій дідусь був черешнею. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2015.
  61. Геннінґ Манкель. Кіт, що любив дощ – Київ: Махаон-Україна, 2014. – 112 с.
  62. Анні Шмідт. Ян і Янеке. – К: Видавництво Жупанського, 2012.
  63. Віґдіс Йорт. Йорґен + Анна = любов. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2015
  64. Шел Сільверстейн. Де закінчується тротуар. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2011.  
  65. Ено Рауд. Серія про “Пригоди Муфтика, Півчеревичка та Мохобородька”. – К.: Школа
  66. Оле Лун Кіркеґор. Отто – носоріг – К.: Грані-Т, 2010.
  67. Вітаутас В. Ландсбергіс. Любов коня Домінікаса – Київ: Грані-Т
  68. Вітаутас В. Ландсбергіс. Мишка Зіта – Київ: Грані-Т
  69. Умберто Еко та Евдженіо Кармі. Три оповідки. – К.: Лаурус, 2013
  70. Барбара Робінсон. Найкраща (найгірша) у світі різдвяна вистава. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2013.
  71. Іан Вайброу, серія книжок про Малого Вовчика. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2014
  72. Гурам Петріашвілі. Чудеса маленького міста. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2012.
  73. Лаура Еймі Ґарн. Белла-балерина. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2013.
  74. Свен Нордквіст. Серія “Пригоди Петсона і Фіндуса” – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2013.
  75. Анна Сюел. Чорний Красень. – Львів: Свічадо, 2010.
  76. Меґан МакДоналд. Джуді Муді. – Львів: Вид-во Старого Лева, 2015.
  77. Пауль Маар. Серія про Суботика (“Що не день, то субота” та ін). – Вінниця: Теза, 2006
  78. Кейт ДіКамілло. Дивовижна подорож кролика Едварда. – К.: Махаон
  79. Кейт ДіКамілло. Пригоди мишеняти Десперо – К.: Махаон
  80. Кейт ДіКамілло. Як слониха впала з неба. – К.: Махаон
  81. Кястутіс Каспаравічюс. Заєць Морквус Великий. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан
  82. Кястутіс Каспаравічюс. Ведмедрівка. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан
  83. Кястутіс Каспаравічюс. Садівник Флоренціюс. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан
  84. Марія Парр. Вафельне серце. – Вінниця: Теза, 2011
  85. Йоганна Шпірі. Гайді. – Тернопіль: “Навчальна книга – Богдан”, 2013.
  86. Астрід Ліндгрен. Книжка про Лотту з Бешкетної вулиці. – К: Махаон.
  87. Ф.Баум. Чарівник країни Оз. – К.: Махаон.
  88. Марія Гріпе. Ельвіс Карлсон. – К.: Юніверс, 2006
  89. Сампе Госсіні. Малий Ніколя. – К..: Махаон, 2012
  90. Кервуд Дж. Король Гризлі. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2013.
  91. Льюїс Клайв Стейплз. Хроніки Нарнії (рекомендуємо переклад вид-ва КСД)
  92. Отфрід Пройслер. Крабат. – Львів: Кальварія, 2006.
  93. Отфрід Пройслер. Книжки “Привиденя”, “Водяничок”, “Мала Баба Яга” (К.:Махаон, 2008-2009)
  94. Єста Кнутсон. Пелле Безхвостий. – К.: Юніверс, 2006. (Також уся серія про Пелле)
  95. Толкін Дж. Р. Р. Гобіт, або Мандрівка за Імлисті гори. — К.: Школа, 2002.
  96. Томас Стернз Еліот. Котознавство від старого опосума. – К: Грані-Т, 2008  
  97. Роальд Дал. Джеймс і гігантський персик. – Київ:А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА
  98. Елвін Брукс Вайт. Павутиння Шарлотти. – К: Махаон-Україна, 2007.
  99. Юліан Тувім. Пташине радіо. – К: Грані-Т  
  100. Барбру Ліндґрен. Лоранґа. – К.: Видавництво Жупанського, 2015
  101. Ервін Мозер. Мануель і Діді. – Л: ВСЛ, 2015
  102. Ґру Дале. Хтозна-що, або свято першого зуба. – К.: Махаон-Україна, 2007
  103. Бенні Андерсен. Пригоди Невсідомика.- К.: Юніверс, 2005
  104. Ганна Гаґеруп, Клаус Гаґеруп. У страху великі очі – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2009.
  105. Ульріх Хуб. Біля ковчега о восьмій. – К.: Майстер-Клас, 2013
  106. Оса Ґан Шведер. Сни шовкопряда. – К: Грані-Т
  107. Роальд Дал. Матильда. – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА
  108. Найт Ерік. Лессі повертаться.  – Л.: Видавництво Старого Лева
  109. Ренате Вельш. Вампірятко. – Львів: Кальварія, 2006
  110. Вольдемар Бонзельс. Пригоди бджілки Майї. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан
  111. Астрід Ліндгрен. Роня, дочка розбійника. – К: Махаон

(українські, зарубіжні; у примітках – рекомендації щодо якості виданого перекладу, релігійної маркованості та вікової невідповідності в чинних рекомендованих списках).
Список укладено фахівцями інформаційних ресурсів «BaraBooka. Простір української дитячої книги» та «Казкарка» (учасниками експертної групи «Рейтинг критика»).

Читайте також: Читацькі списки для сучасних школярів: українська література