пʼятниця, 27 лютого 2015 р.

Книги для підлітків: 

названо найкращі 100 усіх часів



Ми живемо в золоту добу підліткової літератури, коли книжками, написаними для тінейджерів, зачитуються представники всіх поколінь.

Або обрати "золоту сотню" книжок для підлітків, автори журналу Time провели опитування, а також звернулися по консультацію до таких авторитетних літературних діячів, як дитячий поет Кен Несбітт та історик Леонард Маркус, до експертів американського Національного центру ілюстрованої дитячої літератури та Центру юного читача при Бібліотеці конгресу, незалежних книготоргівців.
Інтернет-користувачам пропонується й собі проголосувати за найкращу, на їхню думку, книжку.


Поки ж верхівка Топ-100 виглядає так:

  1. Шерман Алексі "Абсолютно правдивий щоденник індіанця за сумісництвом";
  2. Джоан Роулінг, серія книжок про Гаррі Поттера;
  3. Маркус Зузак "Книжковий злодій";
  4. Мадлен Л'Енгл "Тріщина в часі";
  5. Е.Б. Вайт "Павутиння Шарлоти";
  6. Луїс Сашар "Ями";
  7. Роальд Дал "Матильда";
  8. С.Е. Хінтон "Ізгої";
  9. Нортон Джастер "Міло та чарівна буда";
  10. Лоїс Лоурі "Присвячений";
  11. Джуді Блум "Ти тут, Боже? Це я, Маргарет";
  12. Харпер Лі "Убити пересмішника";
  13. Мілдред Тейлор "І вдарив грім, почуй крик мій";
  14. Люсі Мод Монтгомері "Енн із Зелених дахів";
  15. Клайв Льюїс "Лев, чаклунка та платтяна шафа";
  16. Волтер Дін Майерс "Монстр";
  17. Філіп Пулман "Золотий компас;
  18. Анна Франк "Щоденник Анни Франк";
  19. Елейн Конігсбург "З архіву пані Базіль Е. Франквайлер, найзаплутанішого в світі";
  20. Джон Грін "У пошуках Аляски".
До сотні найкращих також потрапили "Загадкове нічне вбивство собаки" Марка Хеддона, "Маленький будинок у преріях" Лори Інглз-Вайлдер, "Маленькі жінки" Луїзи Мей Олкотт. Весь список можна побачити на сайті Time.

четвер, 26 лютого 2015 р.

Книги, на яких дорослішають.
Топ-50



Ставати старшим непросто в будь-якому віці, і в 16, і в 60. Добрим провідником є книга.
Хтось виріс на "Гаррі Поттері", а хтось – із хвилюванням слідкуючи за пригодами Гекльберрі Фінна. Кожен підліток, чия душа буремна та неспокійна, має знати – обов’язково був або є письменник, котрий розумів його заплутані почуття, і виклав їх на папері.
50 книжок, що увійшли до списку Mashable, допомагають дорослішати. У них робили позначки, над ними плакали, сміялися, міркували та перечитували ще раз і ще раз.

"Таємничий сад", Френсіс Бернетт – це історія дівчинки-сироти Мері, котра знаходить порятунок від самотності в занедбаному садочку та здобуває друзів.
"Загадкове нічне вбивство собаки", Марк Хеддон – розповідь ведеться від імені 15-річного хлопця-аутиста Крістофера. Розслідування ним справи про загибель сусідчиного пуделя матиме несподіваний результат.
"Сокира", Гері Полсон – 13-річний Брайан летить до свого батька, але його літак зазнає катастрофи. Парубок лишається сам один у лісовій гущавині, маючи при собі сокиру, яку подарувала йому мати, і таємницю, що його мучить.
"Давач" Лоїс Лоурі – історія 12-річного Джонаса, котрий живе у, здається, ідеальному світі, аж поки його не обирають наступником Хранителя пам'яті. Тоді перед хлопчиком починають розкриватися непрості, темні таємниці, на яких тримається існування крихкої людської спільноти.
"Ромео та Джульєтта", Вільям Шекспір – класична любовна історія про те, як призначені одне одному долею закохані намагаються подолати перешкоди.
"Норвезький ліс", Харукі Муракамі – оповідь про стосунки юнака Тоору та Наоко, дівчини його померлого друга. Обоє тяжко переживають втрату, і лише одному з них вдасться повернутися до реального світу.
"Крім апельсинів є й інші фрукти", Джанет Вінтерсон – автобіографічна повість про непростий шлях до прийняття своєї гомосексуальності.
"Будь ласка, не повертайтеся з Місяця", Дін Бакопулос – у те літо, коли головному героєві, Майклу, виповнюється 16, його батько зникає. Один за одним, зникають й інші чоловіки передмістя Детройта. Один із них лишає записку, що вирушає на Місяць.
Жінки намагаються впоратися відразу з обома ролями, і потроху приводять життя до ладу. Тим часом Майкл та його друзі теж починають відчувати батьківський неспокій, що загрожує відірвати їх від Землі.
"Світло, якого ми не бачимо", Ентоні Доер – герої – це сліпа французька дівчинка та німецький солдат, чиї долі перетинаються під час Другої світової.
"Лев, чаклунка та платтяна шафа", Клайв Льюїс – відчинивши дверцята, здавалося б, звичайної шафи, Пітер, Сьюзен, Едмунд та Люсі опиняються в чарівній Нарнії, де їм доведеться боротися зі злою чаклункою, щоби повернути трон законному правителю.
"Портет митця замолоду", Джеймс Джойс – історія юнака на ім'я Стефан Дедалус, котрий кидає виклик родині та суспільству, вирішивши присвятити себе літературі.
"Синій – найтепліший колір", Жюлі Маро – молода жінка, Клементина, відкриває саму себе та магію любові, коли знайомиться з дівчиною, що має ім'я Емма та коси синього кольору.
"Дерево росте в Брукліні", Бетті Сміт – історія про дитинство та родинні зв'язки. Вона переносить читача в 1900-ті роки, в Бруклін, де дівчинка Френсі дивиться зі свого вікна на дерево, що тягнеться до неба.
"Пригоди Гекльберрі Фінна", Марк Твен – бажаючи допомогти втікачеві Джиму дістатися до штатів, де немає рабства, Гек пускається в подорож вниз по Міссісіпі.
"Енн із Зелених дахів", Люсі Мод Монтгомері – рудоволоса Енн, ставши сиротою, потрапляє на ферму, де починає навчатися в місцевій школі, заводить друзів та читає неймовірну кількість книжок.
"Коні, коні…", Кормак МакКарті – оповідь про 16-річного ковбоя Джона Грейді Хоула, котрий, через продаж сімейного ранчо, лишається позбавленим тієї єдиної долі, котру він для себе уявляв. Парубок вирушає у подорож до Мексики, місця, де за мрії треба платити кров'ю.
"Дивовижне коротке життя Оскара Вао", Хуно Діаз – історія милого, але катастрофічно товстого хлопчика Оскара, котрий мріє стати домініканським Толкієном та колись знайти своє кохання.
"Місто Ембер", Джин Дюпро – фантастичний цикл про підземне місто, зведене як останній прилисток для людської раси.
"Кульбабове вино", Рей Бредбері – розповідь про чарівне та нескінченне літо, з зеленими яблунями, збиранням кульбаб, бабусиними частуваннями, дзижчанням бджіл, дивами та смутком.
"Ловець у житі", Джером Девід Селінджер – оповідач – 16-річний уродженець Нью-Йорка Холден Колфілд, залишає закриту школу в Пенсільванії й проводить три дні сам у "Великому яблуці".
Про всі п’ятдесят книжок можна прочитати на сайті Mashable.

ТОП-15 САЙТІВ ІЗ БЕЗКОШТОВНИМИ ЕЛЕКТРОННИМИ КНИГАМИ

пʼятниця, 20 лютого 2015 р.


Що відбувається в нашій свідомості, коли ми читаємо художню літературу?

Нобелівський лауреат з літератури 2006 Орхан Памук пропонує 9 відповідей на це питання:

1. Коли ми спостерігаємо за героями і слідуємо за оповіддю: тренуємо свою здатність знаходити сенс і головну ідею в написаному.

2. Слова в нашій голові перетворюються на картинки. Тобто ми розвиваємо уяву.

3. Наш мозок при читанні постійно сам собі ставить запитання: що з прочитаного реальність, а що уява. Це змінює нашу свідомість.

4. Ми постійно думаємо про те, наскільки реальні сцени, описані в художньому творі. Чи можуть вони статися в нашому житті? У нас змінюється саме відчуття реальності.

5. Ми насолоджуємося точністю аналогій, владою оповідача, способом побудови речень, музикою прози.

вівторок, 3 лютого 2015 р.

Як запам'ятовувати прочитане.

 7 ефективних порад

Фото: elect.in.ua
Читати потрібно багато, але як запам'ятати все це. Пропонуємо вам 7 ефективних порад професійних психологів, які стануть корисними при опрацюванні інформації. 
1. Деякі фахівці рекомендують обов'язково розповідати іншим людям те, що ви прочитали. Наприклад, стаття про глобальне потепління, або аналітичний огляд фінансової кризи. Якщо читати подібні огляди, які завжди трохи важкі для сприйняття, з метою переказати отриману інформацію комусь іншому, все прочитане запам'ятовуватиметься набагато краще. Звичайно ж, цю пораду не варто сприймати як універсальний інструмент - він може стати в нагоді тільки в сукупності зі всіма іншими;

2. Не варто при читанні пошепки промовляти слова, або в думках вимовляти те, що читаєте в даний момент. Все це істотно уповільнює запам'ятовування прочитаного тексту, посилює розсіювання уваги, стомлює нервову систему і очі. Якщо просто читати не виходить, спробуйте, читаючи, щільніше стиснути зуби і вимовляти про себе "один", "два", "три" і так далі. Як тренування це вправа дуже добре діє. До речі кажучи, дана порада дуже часто зустрічається в керівництві по швидкочитанню, і є однією з основних;

3. Записуйте прочитане. Швидше за все, не варто це робити, якщо читаєте художню літературу (тільки якщо хочете запам'ятати цікаві цитати або афоризми), вона і так непогано запам'ятовується. Але якщо мова йде про наукові, технічні роботи, то без заміток не обійтися. Записуючи деякі особливо складні моменти, можна полегшити собі "розбір польоту" думки автора, легко запам'ятовуючи те, що спочатку здавалося дуже складним;

4. Найважливіший для Вас текст краще прочитати вранці, коли мозок працює найкраще, або вдень, якщо Ви важко прокидаєтеся. Не варто читати перед сном - таке читання погіршує запам'ятовування, плюс спати потім будете не дуже добре. Правда, є і виключення з правил - деякі люди краще всього думають увечері або навіть вночі, тому застосовуйте дану пораду виходячи з власних відчуттів і розуміння роботи свого біологічного годинника

5. Перед тим, як читати весь твір цілком, спробуйте прочитати анонс або його критику. Ми вже не в школі, тому читання критики не є чимось недозволеним, забороненим прийомом. Для того, щоб скласти власну думку про те, що відбувається по сюжету, можна ознайомитися з думкою літературних критиків. Звичайно ж, після підготовки до прочитання твору і безпосереднього з ним ознайомлення людина запам'ятає прочитане надовго. 

6. Якщо вважаєте текст складним для сприйняття, краще виберіть момент, коли більш-менш спокійно, сядьте зручніше, включіть світло, якщо потрібно, і читайте в задоволення.

7. Також фахівці радять тренувати периферійний зір, прагнучи поглядом охопити якомога більше слів. У такому разі читати можна буде зверху вниз, а не порядково. Звичайно ж, у такому разі необхідно тренувати і пам'ять. До речі, десь я чув таке твердження, що чим швидше читаєш, тим краще запам'ятовується прочитане. І ще - намагайтеся не повертатися поглядом до пройдених шматків тексту, це погіршує сприйняття і ускладнює запам'ятовування прочитаного.
За матеріалами cikavo.com

 

понеділок, 2 лютого 2015 р.

Щорічний «Рейтинг критика» назвав найкращі дитячі та підліткові книжки року

reityng_krytyka_10
До десятки найкращих художніх книжок року для дітей та підлітків за версією «Рейтингу критика» ввійшли (далі – за категоріями):Проза«Душниця» Володимира Арєнєва з ілюстраціями Олександра Продана («Видавничий дім “Києво-Могилянська академія”»). На вік 12+
  1. «Куди зникло море» Мар’яни Прохасько і Тараса Прохаська («Видавництво Старого Лева»). На вік 4+.
  1. «Вечірні крамниці вулиці Волоської» Галини Ткачук з ілюстраціями Наталі Пастушенко («Темпора»). На вік 7+.
  1. «Дракони, вперед!» Катерини Штанко  («А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»). На вік 8+.
  1. «Казки Лірника Сашка» Олександра Власюка з ілюстраціями Інокентія Коршунова («Зелений пес»). На вік 9+.
  1. «Гарбузовий рік» Катерини Бабкіної з ілюстраціями Юлії Пилипчатіної («Видавництво Старого Лева»). На вік 8+.
Поетичні книжки-картинки
  1. «Про кита» Оксани Лущевської з ілюстраціями Віолетти Борігард  («Видавництво Старого Лева»). На вік 3+.
  1. «Скільки? / How many?» Галини Кирпи з ілюстраціями Ольги Гаврилової («Братське»). На вік 3+.
Прозові книжки-картинки
  1. «Прислів’я українські» Анастасії Стефурак («Видавництво Старого Лева»). На вік 4+
  1. «Антоміми» Романи Романишин та Андрія Лесіва  («Видавництво Старого Лева»). На вік 3+.
Видавництва отримають право розміщувати логотип «Рейтингу критика» на своїх книжках, що ввійшли до 10-ки найкращих. Макет логотипу буде надіслано додатково.Також журі рейтингу поза топ-10 відзначило найкращі книжки нон-фікшн та перевидання класики:Перевидана класика:
  • «Зайці в полі варять борщ» Євгена Гуцала з ілюстраціями Ольги Кваші («Видавництво Старого Лева»)
  • «Лісова пісня» Лесі Українки з ілюстраціями Поліни Дорошенко («Основи»)
  • «Фарбований лис» Івана Франка в ілюструванні Костя Лавра («А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»)
Науково-популярні книжки, довідники, путівники, книжки-концепти:
  • «Зубасті задачки» Кузька Кузякіна («Видавництво Старого Лева»)
  • «Кольорові речі» творчої студії «Аґрафка» («Навчальна книга – Богдан»)
  • «Мій маленький Київ. Маршрут №1», текст Анастасії Денисенко, оформлення Олени Старанчук та Олега Грищенка («Laurus»)
Відзнака порталу «BaraBooka. Простір української дитячої книги»:
  • Авторці Оршулі Фариняк за повість «Айхо, або Подорож до початку» (видавництво «Твердиня») – «За найкращий дебют молодого автора попри слабку роботу видавництва»
Відзнаки культурно-видавничого проекту «Читомо»:
  • Видавництво «Братське» – «За якісно новий рівень»
  • Видавництво «Зелений пес» – «За новий підхід до видання книжки»
  • Видавництво «Laurus» – «За синергію змісту й оформлення»

неділя, 1 лютого 2015 р.

Скільки, що і як читають українці?

Марія Демчевська 

Скільки, що і як читають українці сьогодні? Ці питання цікавлять чи мали би цікавити всіх, хто хоч якимось чином дотичний до книжкової справи та створення видавничого продукту. Чи можуть відповіді на них допомогти розвиватися суспільству чи національній видавничій справі — це вже питання інше, та нам відомо, що попит формує пропозицію, тож прислухатися до них, мабуть, таки варто.За інформацією компанії Research & Branding Group, всього читає 50% українців. Щодня або кілька разів на тиждень читають 45% із цих 50%. За останній рік 40% із тих, хто читає, прочитали до п’яти книжок, 25% — до десяти, 16% — до двадцяти одиниць, до сорока книжок — 8% і більше, ніж сорок читає 7% українців.

В журналі “Країна” було опубліковано статтю із статистикою: що читають українці. За даними публікації, найбільший відсоток українців, що читають книжки, обирають дитячу художню літературу (14%). Друге місце займають історично-пригодницькі романи — їх полюбляють 11% читачів. 9% віддають перевагу прикладній літературі, 8% — сучасним любовним романам, 7% — сучасним детективам. Лише 6% читацького населення України цікавляться науково-популярною літературою та класикою до XX століття. Фантастику, містику та жахи читають 5% українців, так само, як і енциклопедії і довідники. На останньому місці (менше 1% населення) — релігійна та інша література. 
Дослідили також і те, кого із сучасних письменників найбільше читають українці. Першу позицію займає Ліна Костенко — її читають 24% населення. Василя Шкляра полюбляє 6%, Ірену Карпу та Марію Матіос — 4%, Юрія Андруховича — 3%. Оксану Забужко, Сергія Жадана, Марію та Сергія Дяченків, Валерія Шевчука, Любка Дереша читають 2% українців. Юрія Винничука, Ірен Роздобудько — 1%, а Андрія Кокотюху — менше 1 %. 
Цікаву книговидавничу статистику у вигляді інфографіки подає сайт Openstudy. Було підраховано, що на середньостатистичну зарплатню українець може собі дозволити лише 12 книг “Код да Вінчі” Дена Брауна, в той час, як американець на свою — аж 391 примірник цього ж видання. В місяць ми можемо купити 20 Біблій (американці — 169) або ж 5 Книг рекордів Гіннеса (в Штатах — 230), або 31 примірник видання “Володар кілець” Дж. Р. Р. Толкієна (283 в США), чи 64 книги “Шоколадна фабрика” Роальда Дала (американці можуть купити аж 560 штук). 
Щодо способу читання, то за даними Асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів, стало відомо: лише 10% населення України, що читає книжки, користуються електронними виданнями, 2% слухають книги у аудіоформаті, всі інші читачі віддають перевагу класичним паперовим виданням. 
Можливо, картина читання в Україні за останній рік й не видається цілком позитивною, але маємо, що маємо. Так, у нас невисокий відсоток людей, що знаходять час для читання, але разом з тим ми бачимо й причину цього (одну з багатьох!) — купівельну неспроможність. Виходячи з того, що, скільки і як в Україні читається, можна спрогнозувати подальший рух у сфері книговидання і розставити орієнтири на шляху виготовлення і розповсюдження книг. 

http://knyhobachennia.com/