Сторінки

середа, 11 квітня 2018 р.


Шкільна бібліотека – центр творчого розвитку дитини (до 100-річчя від дня народження

 Василя Сухомлинського)


Картинки по запросу разделители для блогов


Сухомлинський про професію вчителя
     "Головне завдання початкових класів – це навчити дитину вчитися, сформувати інструмент, без якого дитина стає невстигаючою, нездібною…Цим інструментом є п’ять умінь: вміння спостерігати, думати, висловлювати думку про те, що бачу, роблю, думаю, спостерігаю, читати, писати."

    «Урок – це дзеркало загальної і педагогічної культури вчителя, мірило його інтелектуального багатства, показник його світогляду, ерудиції»
     "Учитель готується до хорошого уроку все життя... Така духовна і філософська основа нашої професії і технологія нашої праці: щоб дати учням іскорку знань, вчителеві треба ввібрати ціле море світла".
      Як створити колектив однодумців, об'єднаних єдиною педагогічною ідеєю. "Педагогічна ідея - це крила, на яких підноситься колективна творчість. Ідея надихає колектив, і починається найцікавіше й найпотрібніше в шкільному житті - колективна дослідницька робота".
Творчість – це не сума знань, а особлива спрямованість інтелекту, особливий взаємозв’язок між інтелектуальним життям особистості і проявом її сил в активній діяльності.                                                                       
  "Серце віддаю дітям"       
  "Кожна дитина повинна бути щасливою"
  «Несу любов до дитини через все життя...»
   “Вчительська професія, - це людинознавство, постійне, те, що ніколи не припиняється, проникнення у складний духовний світ людини. Чудова риса – постійно відкривати в людині нове, дивуватися новому, бачити людину в процесі її становлення – один із тих корінь, які живлять покликання до педагогічної праці”.
     «Ми маємо справу з найскладнішим, неоціненним, найдорожчим, що є в житті, -   з людиною.»
    «Наша праця - формування людини, і це покладає на нас особливу відповідальність, яку ні з чим не зіставити».

Вимоги до діяльності вчителя:
1.     Систематичне піклування про всебічний розвиток дитини.
2.     Любов до дітей і кожної окремої дитини.
3.     Повага до дитини, вміння бачити в кожній людині особистість.
4.     Віра в дитину як запорука педагогічного успіху.
5.     Глибоке знання дитини.
6.     Розуміння дитини – педагогічна емпатія.
7.     Бережливе ставлення до духовного світу і природи дитини.
8.     Вміння розвивати у дитини почуття власної гідності.
9.     Вміння включати дитину в коло інтересів, життя і турбот інших людей.
10. Бути другом, мудрим радником дитини.

Властивості педагогічної професії:
а) «Ми маємо справу з найскладнішим, неоціненним, найдорожчим, що є в житті, -   з людиною. Від нас, від нашого вміння, майстерності, мистецтва, мудрості залежить її життя, здоров'я, розум, характер, воля, громадянське й інтелектуальне обличчя, її місце і роль у житті, її щастя»;
б) кінцевий результат праці віддалений в часі;
в) багатофакторність впливів на дитину, «... завдання - боротися за людину, переборювати негативні впливи і давати простір позитивним ». Розумний, умілий, мудрий вихователь;
г) «Об'єкт нашої праці - найтонші сфери духовного життя особистості, яка формується, - розум, почуття, воля, переконаність, самосвідомість». Впливати тим же. Найважливіші інструменти впливу - слово, краса довкілля і мистецтва,
Якості педагога - майстра:
1) "Учительська професія - це людинознавство, постійне проникнення в складний духовний світ людини, який ніколи не припиняється...  Це подив перед багатогранністю і невичерпністю людською";
2) " ... практична педагогіка - це знання й уміння, не тільки доведені до ступеня майстерності, але й підняті до рівня мистецтва... виховувати й відчувати її індивідуальний світ";
3)     " Наріжний камінь педагогічного покликання - це глибока віра в можливість успішного виховання кожної дитини». Терплячість до дитячих слабостей, мудрість в розумінні дитини, конфліктів:
4) «Гармонія серця і розуму» педагога. «Чуйність, сердечна турбота про людину - це плоть і кров педагогічного покликання»;
5) «... Уміння настроювати себе на задушевну розмову з учнем, особливо з підлітком, надзвичайно важливе в тій майстерні педагогічних засобів, яку повинен створити для себе кожний учитель. Це вміння треба виховувати в собі, створювати, удосконалювати, «відшліфовувати», робити тоншим і більш дійовим... необхідно глибоко проникати в душу дитини, вдумуватися в те, чим вона живе, як вона дивиться на світ, чим є для неї люди, що оточують її.
Дорогий мій колега, щоб стати справжнім вихователем, треба пройти цю школу сердечності - протягом тривалого часу пізнавати серцем усе, чим живе, що думає, з чого радіє й чим засмучується ваш вихованець. Це одна з найтонших речей у нашій педагогічній справі»
Головними рисами такого вихователя – гуманіста є :
1.Мудрі любов і влада педагога над розумом і душею дитини.
2.Багатство думки, висока загальна культура.
3.Спільні з дитиною погляди на життя, людину як найвищу цінність.
4.Здатність зцілення душевних ран дитини.
5.Ніжне, ласкаве ставлення до дитини.
Гуманістичні принципи педагогіки:
1. Пізнання багатогранності дитини.
2. Віри в її неповторність і талановитість.
3. Визнання природного оптимізму дитини.
4. Обережного звернення до її душі й розуму.
5. Захисту багатства людської природи в дитячій душі.
6. Виховання в учнів самоповаги.
7. Утвердження краси в природі і в людині.


понеділок, 12 березня 2018 р.

« Книга — казкова лампа, що дарує людині світло на далеких і темних дорогах життя»


Картинки по запросу дитяча КнигаЩороку у весняні дні дитячі бібліотеки України проводять Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Книга і читання вільні від кордонів. Це свято, яке не може обминути жодної бібліотеки для дітей – від національної до сільської.  Всеукраїнський тиждень дитячого читання 2018 року пропонуємо присвятити письменникам та книгам – ювілярам України  і зарубіжних країн.
При плануванні Тижня – 2018 рекомендуємо скористатися методичними порадами Національної бібліотеки України для дітей.
«Книга — казкова лампа, що дарує людям світло на далеких і темних дорогах життя»: метод. поради до Всеукраїнського тижня дитячого читання / НБУ для дітей; авт.- уклад. Ю. В. Осадча. — Київ, 2018. — 32 с.
У 2018 році відзначаються ювілеї Джорджа Байрона, Адама Міцкевича, Яна Бжехви, Януша Корчака, Ярослава Гашека, Жуля Верна, Сельми Лагерлеф, Отфріда Пройслера, а разом із ними — Олеся Гончара, Олександра Олеся, Володимира Сосюри, Василя Стуса, Василя Сухомлинського, Віктора Близнеця, Марії Пригари, Платона Воронька, Івана Андрусяка та багатьох українських письменників. Для переважної більшості заходів разом з українськими авторами пропонуємо письменників Англії, Німеччини, Польщі та Чехії, звісно, вибір бібліотекарів може бути й іншим. 
Ігрові форми популяризації літератури посідають пріоритетне місце серед різноманітних заходів, які пропонує бібліотека своїм читачам. В рамках проведення Тижня-2018 читачам-учням 1-4 класів радимо провести вечір поетичного настрою за віршами українських дитячих поетів-ювілярів (Юрія Бердника, Платона Воронька, Марії Пригари, Наталі Забіли), казковий квест «Вам і казка, і бубликів в’язка» (за українськими народними казками), гру-подорож «Мандрівка до Лапландії» (за повістю С. Лагерлеф «Незвичайна мандрівка Нільса із дикими гусьми»), майстер–клас «Майструємо!» за книжками чеського письменника Мартіна Содомки (вікова категорія 1-4 кл.) та ін. Також можна провести ігрові заходи, орієнтовані на читачів-учнів 5-9 класів: літературне змагання «Врятуємо академію!» за книгою Я. Бжехви «Академія Пана Ляпки» (вікова категорія: 5-7 кл.), літературне доміно (5-9 класи), інтернет-вікторину «Європа: питання і відповіді» для читачів-учнів 8-9 класів, під час якої учасники змагатимуться на найкраще запитання та якнайшвидшу відповідь з історії, географії, літератури європейських країн, користуючись при цьому Інтернетом. Під час такої гри ігрова форма заходів доповнюється ще й пізнавальним елементом, а «вороги» книжки (якими небезпідставно вважають гаджети, смартфони, планшети та й саму мережу Інтернет) перетворюються на її союзників.
Будь-який бібліотекар, та й читач, підтвердить, що дитяча бібліотека — це не та установа, яка повинна хворіти на консерватизм, навпаки — для своєї успішної діяльності вона має якнайскоріше впроваджувати нові форми роботи із дітьми, шукати і наповнювати новим змістом як  звичні, так і незаслужено забуті, органічно і цікаво поєднувати їх між собою. Бібліотечні кафе та ярмарки, «бібліоночі» та «бібліотечні сутінки», бібліомарафони та буккросинги, книжкове дефіле та поетичний зорепад — те, що було новинкою ще декілька років тому, зараз впевнено займає своє місце у масових заходах бібліотеки для дітей. У рамках заходів Тижня-2018 пропонуємо, об’єднавши форми різних масових заходів, радимо провести «Поетичне кафе», де відвідувачам можна запропонувати «страви» на будь-який смак: погратися у буріме (скласти вірш на задані рими-слова), взяти участь у поетичному зорепаді (читання віршів вголос) або майстер-класі «Для тих, хто взяв перо до рук», ознайомитися із цікавими фактами життя того чи іншого поета або історії його вірша під час «Бесід із віршоманом» (його роль може виконувати бібліотекар), або переглянути цикл міні-вистав «Життя — це вірші, вірші — це життя». Для останнього заходу рекомендуємо використати сценарій про Олександра Олеся «З журбою радість обнялась», також їх можна присвятити українському поету Василеві Стусу, угорському — Шандору Петефі, польському — Адаму Міцкевичу, англійському — Джорджу Байрону та іншим.
…Закінчуються сім книжкових днів. Але цей Тиждень проходить саме для того, щоб  решта днів бібліотека гостинно зустрічала дітей та дорослих з важливою метою: щоб читач, знайшовши книгу, не розлучився із нею впродовж усього життя.
P.S. Цього року відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання відбудеться 15 березня в Полтаві.

четвер, 1 березня 2018 р.

ЗБИРАЄМО БІБЛІОТЕКУ 

НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ

Хороші книжки – неоціненний скарб.

А от яку книжку обов’язково б треба прочитати тим, хто нині змінюють
освіту?

Для будь-якого віку, художню чи енциклопедичну, футурологічну
чи філософську, про мотивацію і саморозвиток чи про дива у світі
– головне, щоб говорила про важливе, змінювала парадигму мислення,
надихала на зміни, допомагала розбудовувати освіту в Україні ХХІ століття.
EdCamp Ukraine шукає і об’єднує в ініціативі #книгоНУШ людей,
 які б могли порадити саме такі книжки, щоб разом зібрати бібліотеку
Нової української школи.
Якщо ви захочете мати котрусь із книжок для себе, підтримайте на
Спільнокошті нашу кампанію «Педагогічний апгрейд 
і ми подаруємо примірник з особливим написом-посланням від відомої 
людини, яка цю книжку рекомендувала.
Зі своєї сторони команда ініціативи вирішила обов’язково придбати всі
ці книги для Осередку навчання освітян упродовж життя «Біла ворона»,
створеного рухом EdCamp в Україні, та надавати у вільне користування,
коли успішно завершиться кампанія на Спільнокошті.
А до того, як буде сформована фізична бібліотека, ключовий партнер
ініціативи веб-ресурс Нова українська школа www.nus.org.ua збере
розширені анонси рекомендованих книжок онлайн.
Розкажіть про збір книжок для бібліотеки Нової української школи із
хештегом #книгоНУШ.
А якщо також хочете порадити книгу для ініціативи – зв’яжіться, будь
ласка, з нами: for@edcamp.org.ua чи
https://www.facebook.com/edcampukraine – ми розкажемо, як долучитися.
Дякуємо Сергієві Жадану за підтримку ідеї та старт ініціативи #книгоНУШ!

Відео можна подивитися тут: https://youtu.be/6Hwi_lPPJfY.